Gıda Sanayi yatırımlarına % 50 karşılıksız destek

Tarımsal ürün işleyen, ambalajlayan ya da depolayan işletme kurmak isteyen veya var olan işletmesini modernize etmek isteyenyatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 14 Aralık 2014 tarihinde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik YatırımlarınDesteklenmesi Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu tebliğ,tarımsal ürün işleyen, ambalajlayan ya da depolayan işletme kurmak isteyen veya var olan işletmesini modernize etmek isteyenyatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sağlanmasını öngörüyor.

BAŞVURU SÜRESÜ KAÇ GÜN?
Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, yüzde 50 hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcıların Tebliğ’in yayımlanmasının ardından 45 gün içerisinde başvuru yapmaları gerektiğini kaydetti. Türkiye’nintarımda üretim sorunu bulunmadığını belirten Temel, yaşanan pazarlama sorununu ortadan kaldırmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca ortaya konan bu proje ile birçok açığın giderilmeye başlandığına dikkat çekerek, her türlü tarımsal ürünü işleyen, ambalajlayan ve depolayan işletmelerin yanı sıra alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı ve koyun, keçi, manda yetiştiriciliği için sabit yatırımlar için de bu desteğin verileceğini söyledi.

NE KADAR DESTEK VERİLECEK?
Hibeye esas proje tutarının gerçek kişiler için 300 bin TL, tüzel kişiler için ise 800 bin TL’ye kadar çıkabileceğini kaydeden Temel, “Bu kapsamda verilecek destek gerçek kişiler için 150 bin TL, tüzel kişiler için ise 400 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ankara’nın ürünlerini işleyerek Ankara’ya ve Türkiye’ye tanıtmak isteyen yatırımcıları bekliyoruz. Şimdiye kadar Ankara’da bu destek kapsamında 36 milyon TL karşılığında 18 milyon TL destek verdik. Bu sayede ihracata başlayan firmalarımız oldu. Ankara’nın çalışkan ve girişimci insanlarından bu sene rekor talep bekliyoruz.” dedi.

Bakanlığın bu sene bir yeniliğe imza attığını da ifade eden Temel, bu sene başvuruların https://edys.tarim.gov.tr/Tarim/onlinebasvuru.aspx?tip=3 internet adresinden online olarak yapılacağını da sözlerine ekledi.

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşır mısınız?

Comments are closed.