Japonya Hükümeti Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu

japonyaburs

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Monbukagakusho:MEXT) tarafından, Japonya ve Japon kültürünü tanımak ve Japonca bilgilerini geliştirmek isteyen yabancı öğrencilere Japonya’daki bir üniversitede 1 yıl süreyle burs verilecektir. Japonya Büyükelçiliği’nce gerçekleştirilen sınavda başarılı olan adaylar MEXT’e tavsiye edilecektir. MEXT’in Haziran’da gerçekleştireceği ikinci aşama değerlendirmenin ardından adaylara ilişkin son karar2015 yılı Ağustos veya Eylül aylarında MEXT tarafından belirlenecektir.

Bu burs kapsamında, öğrenciyi Japonya’da kabul eden üniversitenin 1 eğitim yılı süresince (üniversitenin sömestr başlangıcına uygun olarak Eylül veya Ekim ayından itibaren) okul kayıt ve harç ücretleri ödenir; öğrencinin eğitimini tamamlayabilmesi için gerekli süre boyunca nakit ödeme yapılır (2015 için henüz tutar belirlenmemiştir. 2014 yılı aylık ödeme tutarı 117.000 Japon Yeni’dir.). Öğrencinin ülkesinde ikâmet adresine en yakın uluslararası havaalanından Japonya’ya ulaşımı ile bursunu tamamladığında ülkesine dönüşü için gerekli uçak bileti temin edilir.

 Başvuracak Adaylarda Aranan Temel Şartlar:

(1) Tabiyet: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (ancak aynı zamanda Japon vatandaşı olmamak).

(2) Yaş sınırı: 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle 18 – 30 yaşları arasında olmak. (2 Nisan 1985 ile 1 Nisan 1997 tarihleri arasında doğmuş olmak.)

(3) Eğitim düzeyi: Başvuru esnasında ve burs süresi zarfında (Japonya dışında) bir üniversitede Japonca veya Japon kültürü ile ilgili bir bölümde lisans öğrencisi olarak kayıtlı bulunmak. (Yan dal olarak kayıtlı öğrenciler başvuramaz.) Ancak 1 Nisan 2015 itibariyle Japonca eğitiminin birinci yılında olanlar başvuramazlar.

(4) Japonca düzeyi: Japonya’da eğitimi takip edebilecek düzeyde Japonca biliyor olmak.

(5) Sağlık durumu: Japonya’daki üniversitelerde çalışmalarını yapmaya ruhsal ve bedensel olarak engeli bulunmamak.

(6) Bursun başlangıcı: Kabul edildiği üniversitenin belirlediği tarihte (prensip olarak Ekim 2015) Japonya’da olmasına engel durumu olmamak.

(7) Vize: Bursun başlangıcından itibaren öğrenci vizesi ile Japonya’ya gidilmesi zorunludur.

 BAŞVURU YÖNTEMİ:

(1) Başvuru tarihleri:

5 Ocak (Pazartesi) – 23 Şubat (Pazartesi) 2015

(2) Başvuru Yöntemi:

Başvuru formları ve gerekli belgeler, Japonya Büyükelçiliği tarafından Ankara Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ilgili Anabilim Dalı Başkanlıklarına gönderilmektedir. (Ocak ayı sonunda veya Şubat ayı başında gönderilmesi öngörülmektedir.)

Ayrıca formları Japonya Büyükelçiliği’nden (Ankara) temin edebilir veya Büyükelçiliğimizin internet sitesinden (www.tr.emb-japan.go.jp) indirebilirsiniz

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşır mısınız?

Comments are closed.